About IDEA Seminars Workshops & Calendar Contact The Experience Sponsorship Sponsorship & Corporate Consulting Articles Links Online Store
Z powrotem do listy artykułów
   


Rapport
autor: Rex Steven Sikes, tłumaczenie: Tomasz Kowalik

Rapport. To magiczne odczucie zaufania i przyjaźni, gdy widzimy, że nadajemy "na tej samej fali", co rozmówca. Te chwile, gdy spotykamy kogoś, od razu go lubimy i mówimy do siebie "Jesteśmy strasznie podobni". Wszyscy to przeżyliśmy, ale czy wiesz, jak to faktycznie uzyskać?

Współtwórcy NeuroLingwistycznego Programowania (NLP) zaczęli badać ludzi posiadających zdolność szybkiego tworzenia rapportu w kontakcie z innymi ludźmi w środowisku terapeutycznym (klienci/pacjenci) , w relacjach rodzinnych, w sprzedaży i w innych kontekstach. Od tego czasu tysiące menedżerów, profesjonalnych sprzedawców, nauczycieli, terapeutów, rodziców, lekarzy, prawników, studentów i niezliczeni ludzie z całego świata odnoszą korzyści z prostego zastosowania technik uzyskiwania rapportu.

Zacznij to praktykować. Każdego dnia przeznacz kilka chwil na opanowanie i używanie poniższych technik, a zobaczysz, usłyszysz i odczujesz głęboką różnicę w sposobie, w jaki ludzie na Ciebie reagują. Używaj ich przy sprzedawaniu, na pierwszej randce, podczas rozmowy ze swoim nastoletnim dzieckiem, w kontaktach z szefem czy kolegami, a szczególnie gdy chcesz "dotrzeć" do kogoś, z kim zwykle masz problemy.

Odzwierciedlaj niewerbalną postawę drugiej osoby. Stój tak jak ona, chodź tak jak ona i siedź tak jak ona. Zauważ, jak się porusza, i pozostań nieruchomy. Dopasuj swoją postawę tak, by była zgodna lub była zwierciadlanym odbiciem postawy tej osoby.

Rób to samo z gestami, których używa. Jeżeli zakłada ramiona i odchyla się do tyłu albo jeśli krzyżuje nogi - zrób to samo. Uściśnij rękę tak samo jak ona. Jeżeli uścisk jest słaby i omdlały, odwzajemnij go. Jeżeli jest zdecydowany - tak samo.

Kluczem jest subtelność. Rób to dyskretnie. Jeżeli podążysz za drugą osobą zbyt szybko, może to wyglądać na przedrzeźnianie. Chcesz przecież, aby dopasowanie i odzwierciedlanie odbywało się poza świadomością drugiej osoby.

Dopasuj także głos. Jeżeli rozmówca mówi przytłumionym głosem albo głośno i hałaśliwie, rób to samo. Jeżeli mówi szybko albo wolno, możesz przyspieszyć lub zwolnić, i tak dalej.

Po kilku chwilach dopasowania i odzwierciedlania delikatnie zacznij używać tonu głosu i postawy, które odpowiadają tobie. Jeżeli ustanowiłeś rapport, druga osoba zacznie podążać za tobą.

Rapport jest jak taniec, w którym jedna osoba prowadzi, a druga daje się prowadzić. Jeżeli druga osoba przyjmie twoje prowadzenie, wiecie, że zaczynacie tworzyć dobrą relację opartą na wzajemnym poszanowaniu. Jeżeli nie, dopasowuj się, aż druga osoba da się prowadzić.

Dlaczego to jest skuteczne? Badacze twierdzą, że dopasowanie postawy, gestykulacji, tonu głosu, wysyła do nieświadomego umysłu drugiej osoby sygnały mówiące "hej, jestem taki jak ty". Ponieważ ludzie lubią ludzi takich samych jak oni, poczyniłeś wielkie kroki już w pierwszych kilku minutach spotkania czy rozmowy telefonicznej.

Baw się tym! Kluczem do uczenia się jest eksperyment i dobra zabawa. Dziękujemy za telefony i listy, zawsze miło nam je dostawać!

   

Home
| About | Workshops | Contact Us | The Experience
Sponsorship | Consulting | Articles | Links | Store

 Zawartość: Copyright © 2001 by IDEA Seminars. Wszelkie prawa zastrzeżone.